Şişli / İSTANBUL
Sitede Ara

SU DEPOSU NİÇİN TEMİZLENMELİDİR

0212 709 03 53

Su deposu niçin temizlenmelidir sorusu, oldukça önemli bir sorudur. Bu sorunun birden fazla yanıtı vardır. Genellikle binaların bodrum katlarında konumlandırılan su depolarının temizliğinin belirli periyotlarda yapılması gereklidir. Zamanında temizliği yapılmayan depoların içerisinde görmek dahi istemeyeceğiniz manzaralar oluşabilir. Çöpler, inşaat atıkları, böcekler ve çok daha fazla pislik ve haşere ile karşılaşabileceğiniz depolar, içinde bulunan suyun klor etkisini kaybetmesiyle daha fazla pislenir. Klor etkisini kaybeden su, depo içerisinde çürüme ve paslanmaya sebebiyet verir. Temizliği yapılmayan depolarda solucanlar ve hayvan ölüleri görmek mümkündür. Bu tür depolarda tutulan suları içmek ister misiniz?

Su deposu niçin temizlenmelidir
Su Deposu Niçin Temizlenmelidir Sizce?

Su deposu niçin temizlenmelidir sorunun önemini kavrayanlar, belirli periyotlarda temizlik hizmetleri alıyor. Kişinin deposunu kendisini temizlemeye çalışması talihsiz bir durumdur. Çünkü; profesyonel temizlik işlemlerinde gözle görünmeyen kirlerin de temizlenmesi sağlanır. İnsan sağlığına herhangi bir zarar vermeyen maddelerin kullanımı da oldukça önemlidir. Kanserojen madde içermeyen su depolarının kullanımı bu nedenle önemlidir. Yüz yıkamadan meyvelerin temizliğine kadar birçok amaç için kullanabileceğiniz depo suyunun sağlıklı olması için minimum 6 ayda bir su deponuzu temizletmelisiniz. Alanında uzman ekiplerimiz, son teknolojik ekipmanlar ile deponuzu hızlı bir şekilde temizler. Temizlik işleminden sonra sudan numune alınarak suyun değeri ölçülür. Bu sayede temizlik işleminin ne kadar faydalı olduğunu somut değerler ile görebilirsiniz. 

Su Deposu Temizliğinde Uzmanlık

Su deposu temizliği uzmanlık gerektiren bir iştir. İnsan sağlığı için fazlasıyla tehlike arz eden bir konudur. Suyu sadece içme suyu olarak değil temizleme ve temizlenme amaçlı kullandığımızı göz önüne aldığımızda yaşadığımız yerde kullanılan su deposu temizliğinin doğrudan sağlığımızla ilişkisini açıkça görebiliriz.Su depoları binalar da içme suyunun depolanıp binaya suyun dengeli bir şekilde eşit olarak dağılımı amacıyla yapılır. Onlarca kişinin yaşadığı binalar da herkesin su sağlığından sorumlu olan yöneticilerin su deposu temizliğini, dezenfeksiyonu ve belgelendirmeyi ihmal etmemelerini, gereksiz risk almamaları ile birlikte sorumluluklarını yerine getirmelerini öneriyoruz. Su depolarının temizliği üzerinde çok fazla durulmayan bir konudur. Ancak insan sağlığıyla çok yakından ilgili bir durumdur. O kadar ki su depolarının temizliğinin aksatılması, suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir. Su deposu temizliği ve su deposu dezenfektesi hizmetleri yayınlanan son genelgelere göre düzenli olarak yaptırılması kesinlikle zorunlu bir hizmet haline gelmiştir. Depo temizlik işlemlerine uzman personeller ile müdahale edilmesi çok önemlidir.Hayatın temel gereksinimi olan suyu sadece içerek değil, aklımıza gelen hemen her şeyi temizlemek ve temizlenmek amacı ile de kullandığımızı göz önüne aldığımızda depomuzun temiz olmasının önemini bir defa daha açıkça anlamış oluruz. Arıtması tam yapılamadan verilen şehir suları ile gizli boru kırıklarından sızarak ters vakumla depolara kadar gelen çevresel atık sular ve depolarda gördüğümüz kedi, fare, böcek ölüleri ile solucan ve kurtçuklar da depolarımızı mikrop yuvası haline getirmektedir. Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için depo temizliği fazlasıyla önemli bir konudur.

Telefonla Ara
Bizi Arayın
Sık Sorulan Sorular
Su depoları ne kadar zamanda temizletilmelidir ?

Sağlık bakanlığının 2007 yılında yayınladığı genelgeye göre 3 yada 4 ayda bir temizletilmelidir

Depolar sürekli kullanılmalı mıdır ?

Periyodik bakımı yapılan su depolarının kulanılması şebeke hattının kullanılmasından daha sağlıklıdır

Su Deposu Nasıl Temizlenir?

1.Depodaki mevcut su tamamen boşaltılır.
2.Kaba temizlik, kimyasal temizlik, ince temizlik ve durulama yapılır.
3.Dezenfeksiyon işleminin ardından son durulama yapılır.
4.Temizlik sonunda depoya temiz su verilir, içme sularına yönelik gerekli test ve analizler yapılır, parametreler kayıt altına alınır.

Niçin Temizlik Gereklidir?

Düzenli periyotlarda temizlenmeyen su depolarından musluğumuza gelen suyu kullandığımızda hastalıklara sebebiyet verir.
Bu tip suların tadı ve rengi bozulmaya uğrar.

Su Deposunun Temizlik Periyodu Nedir?

İçtiğimiz, yemeklerde kullandığımız, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz suyun temiz olması için depo temizliğini günü gelmeden yaptırmalıyız.

Depo Temizlenmezse Ne Olur?

1.Su isale hattındaki borular demir boru ise depoda pas birikir.
Zamanla depoda çamur birikintisi oluşur.
2.Sirkülasyon olmayan yani durgun olan su deposu 4–10 gün süre zarfında kendi kendine bakteri üretir.
3.Sac depoların yüzeyi zaman içerisinde paslanabilir ardından da çürüyüp delinir.
4.Mantar tabakası oluşabilir ve böceklere yuva olur.

Temizlik Süresi?

Ortalama 3 saat içerisinde işin bitirilmesinin ardından depo tekrardan kullanıma açılır.

 » Güvenlik Kodu : 744422
REFERANSLARIMIZ