şişli / İSTANBUL
ARA

Su Deposu İzolasyonu

(0212) 709 0 353

 SU DEPOSU İZOLASYONU NE DEMEK
Su Deposu izolasyonu sayesinde su depomuzda var olan bir su kaçağını gidermek için uygulanan işlemin adıdır. Bu işlemin yapılma metodları ve yöntemleri vardır.Bu yöntem ve metodlar deponun yapıldığı malzemelere göre çeşitlilik gösterir.Her deponun muhteviyatına göre malzeme gereklidir ve yöntem değişir. Belirli araıklarla,düzenli olarak dezenfektasyonu yapılan su depolarının ömrü daha uzun olur. Böylelikle Su Deposu İzolasyonu yaptırma ihtiyacı da doğmaz.Su deposu çeşitlerini inceleyelim:
*Beton su deposu
*Plastik su deposu
*Paslanmaz su deposu
*Galvaniz su deposu
*Fayans su deposu ve son olarak
*Sac su deposu

Bu su depolarının inşasında kullanılan malzeme her birinde farklıdır.Bu nedenle izolasyon yöntem ve malzemelerinde farklılık gösterir.Fakat izolasyon için kullanılacak malzemeler ne olursa olsun içme ve kullanım suyuna uygun ve kullanılabilir belge ve sertifikalara sahip olmalıdır.Şayet bu husus dikkate alınmamış ise bu malzemelerden depomuzda muhafaza ettiğimiz suyumuza geçecek kimyasallar iç organlarda ve cildimizde ciddi sağlık problemlerine ve zehirlenmelere yol açar.Bu yüzden Su Deposu İzolasyonu yapılırken kullanılan malzemeler uygunluk belgeli olup bu işlem esnasında depodaki suya karışmamalıdır.Bu malzemeler kesinlikle solvent içermemelidir.Her ürünün uygulanmasından sonra depoya tekrar su depolamak için bekleme süresi vardır.

Depomuzda oluşan su kaçakları bu konuyla ilgili uzman bir ekip tarafından tespit edilip, izolasyon yapımına başlamadan evvel deponun türüne göre mutlaka su deposu tamir harcı uygulaması yapılıp,çatlaklar,delikler giderilmelidir.Şayet bu uygulama göz ardı edilirse yapılan izolasyonun sağlam bir zemin üzerine yapılması ve uzun süre dayanıklılık göstermesi engellenmiş olur.

Su deposu izolasyonu su kaçağı olmayan fakat eskimiş su depolarına da uygulanan bir hizmettir.Eskimiş su depoları bu 
uygulama ile ilk gün ki görüntüsüne ve steril saklama ortamına kavuşmuş olur.Su kaçağı olan depolarda suyun kaçağının 
izalasyon ile giderileceğinin %100 garantisi verilemez.Fakat sağlıklı bir su tüketimi ve kullanımı için yaptırılması 
oldukça önemlidir.Yaptırmak zorunlu değildir ancak suyun sağlığa uygun olarak korunması ve dağıtılması için oldukça önemli 
bir uygulamadır.


DEPO İZOLASYONU ÇEŞİTLERİ
1.Pvc membram
2.Epoksi Kaplama
3.Poliüretan Kaplama
4.Çimento esaslı yalıtım malzemeleri    

BETON VE SERAMİK KAPLI DEPOLARDA İZOLASYON NASIL YAPILIR
İlk önce beton deponun fiziksel ve kimyasal dezenfektesi yapılır.Dezenfekte işlemi bittikten sonra depodaki çatlaklar kırıklar
tamir harcı ile giderilir.Depodaki sivri,delici harç atıkları giderilir.Zemin pürüzsüz hale getirirlir.Su seviyesini 20-30 cm
üzerinden baskı çıtası duvara monte edilir.Akabinde pvc membram perde şeklinde duvarlara asılır,ek yerleri birbirine ısı kaynağı
makinası ile kaynak yapılır.Zeminde ki gider ve hidrafor emiş,tahliye-çıkış boruları temizlenerek Pvc membramı boğma tekniği ile
borulara geçirilir.İç köşeler ve dış köşeler profosyenel teknik ile elips şeklinde kesilmiş parça membramla su sızdırmazlığını 
sağlamak için kaynakları yapılır.Su deposu izolasyonundan sonra içeride su borusu bulunuyorsa boruların etrafına Sağlık Bakanlığından
onaylı mastik çekilir. Bu mastiğin kuruma süresi 8 saat olduğu için su depolama işlemi 8 saat sonra yapılmalıdır. Mastik uygulaması yapılmayan
bir depo için bu süre gerekli değildir.Ortalama 150m2 bir depo için izalasyon işlemi 1 iş günü sürmektedir.


Neden Su Deposu İzolasyonu ?
İzolasyon içinde bulunduğumuz mekanların dış etkilerden korunmasıdır.Su yalıtımı ile depolarda meydana gelen su kayıpları ve depolanan suya dışarıdan kirli suların karışması önlenirken dış cephe ve çatı yalıtımıyla ısı tasarrufu sağlanmaktadır. İzalasyonun diğer bir anlamıda enerji tasarrufudur. İzolasyon insanların yaşam standartını yükseltir.Binalarının yapı güvenliğini korur,enerji tasarrufu sağlar. ' İSTAŞ ' kurduğu izolasyon birimi ile gelişen teknolojiyi yakından takip ederek uzman personeli ile müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmayı amaç edinmiştir..

 ..: SU DEPOLARI İZALASYON YAPTIRILMASSA NELERE SEBEP OLUR :..

Depolarınızdan sızan sular kolonlar da ve temelde korozyona sebep olur.
yada su deposuna dışarıdan yağmur suyu yeraltı suyu ve pis atık sular da depo içerisine sızabilir.
Olası bir depremde korozyona uğramış kolonlar dan dolayı binamız zarar görebilir.
Deponuzun paslanmaması için, Mantar ve küflerden kurtulmak için, Olası depremde zarar görmemeniz ve her şeyden önce gelen sağlığımız canımız için. su deponuzun izolasyonunu kesinlikle hafife almayın.

Metal (Sac) Depolarda Paslanmaya Çözüm
 Sac (metal) depolarda en sık görülen problem ise, kirliliğin dışında paslanma ve mantar benzeri tabakaların oluşmasıdır. Bu olumsuzlukları önlemenin yolu (beton depolarda da olduğu gibi) su ile metal yüzeyin temasının tamamen kesilmesi, yani; DEPONUN İÇ YÜZEYİNİN İYİCE TEMİZLENEREK KAPLANMASIDIR. (Hiijyenik su deposu yalıtımı.) Bu sac depo kaplama işlemi yapılırken, kullanılacak malzemenin türü ve kriterleri çok önemlidir. Beton su deposu yalıtımında olduğu gibi Membran kaplama işlemi sac depolarda yapılamamaktadır. (Su deposu içindeki gergi demirlerinden dolayı.) 

Isttas, sac depoların kaplanmasında şu adımları izler:
Epoksi Kaplanmış Su Deposu : 
1. Paslı yüzeyler, önce spatulalarla kazılır, sert fırçalarla fırçalanır, daha sonra tüm yüzeyler taşlama makinası ile taşlanır, kimyasal madde kullanılarak kalan pas çözülür ve dezenfekte edilir.
2.Islak yüzeyler özel fanlarla kurutulur.
3.Tüm yüzeyler 2 kat Likit poliüretan/epoksi yalıtım maddesi ile kaplanır
4.Dış yüzeyler anti-pas boya ile boyanır.
5.Depo yeniden fanlarla kurutulduktan sonra hizmete sunulur.


Beton Su Deposu İzolasyonu

Betonarme su depolarına yapılacak dış yalıtım, topraktaki nemin ve zemin sularının kapiler yolla depo içine geçmemesini sağlarken içten yapılacak yalıtım da iç yüzeyin korunması ve sağlıklı kalması açısından büyük önem taşıyor. 
 
Temizlik ve sağlığa uygunluk açısından önemli olan su depolarının yalıtımı için bir çok firma tarafından değişik ürünler üretilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak bu kadar çeşitliliği olan malzemeler arasından doğru olanı seçmek, hem su deposunun ömrü hem de sağlığımız açısından önemlidir.

İçme ve kullanma sularının biriktiği bu depolar, farklı yapılarda ve ebatlarda bulunmaktadır. Betonarme su depoları, metal (sac) su depoları, polyester (fiber) su depoları v.s. bunlardan en sık karşılaşılanlarıdır. Betonarme su depoları, toprak altında kalacak şekilde imal edilmektedir. Bu tip yapılarda depo içerindeki suyun, betonarme deponun yapısına nüfuz etmesini engellemek için içeriden yalıtım yapılması yanında, dolgu toprağındaki nemin, zemin sularında bulunan zararlı atık suların kapiler yollarla depo içerisine girmemesi için de dışarıdan su yalıtımının yapılması gerekir.
   
Deponun dış kısmında bitümlü likit yalıtım ürünleri, normal bir binanın temel perde duvarlarına uygulanan sistemlerle aynı şekilde kullanılabilir. Depo içerisinden uygulanacak sistemde ise uygulanacak yalıtım malzemesinin aynı zamanda suya karışmayacak, sağlığımız açısından her hangi bir tehdit oluşturmayacak yapıya sahip olması gerekir. Bunlardan bir tanesi ve en bilineni iki bileşenli çimento bazlı, akrilik esaslı elastik su geçirimsiz kaplama harçlarıdır.
   
Uygulaması son derece kolay olmasına rağmen, yatay ve düşey birleşim noktalarının son derece dikkatle pahlandırılmalı ve uygulama, prosedürlere uygun olarak yapılmalıdır. Sarfiyat miktarının fazla olması ve kürlenme süresinin uzun olması bu sistemin dezavantajıdır. Likit yalıtım teknolojisinin sürekli kendini yenilemesi sonucu üretilen yeni ürünler, bu dezavantajları ortadan kaldırmaktadır. Poliüretan esaslı iki bileşenli su yalıtım kaplamaları, çabuk kürlenmeleri ve düşük sarfiyat miktarları (İki katta 1,5 kg/m FD) sayesinde, işleri hızlandırmaktadır. Ayrıca, metal, ahşap, mermer, v.s. gibi her türlü kaplamaya mükemmel aderans sağladığından uygulama sınırlamaları da aşılmaktadır. Bu ürünler solvent içermemeleri, kapalı alanlarda uygulama kolaylıkları, çeşitli kimyasallara ve yaşlanmaya karşı dirençleri sayesinde uzun ömürlüdür.

Depolarda metal yüzeylerin suyla teması da tamamen kesilmelidir. Aksi taktirde istenmeyen paslanma ve mantar oluşumu meydana gelir. Metal su depolarında kullanılırken, mevcut yüzeyde bulunan paslanmalar taşlanmalı ve yüzeye pas dönüştürücü uygulanmalıdır. Ayrıca metal deponun kaynak noktaları geotekstil keçelerle takviye edilmelidir. Poliüretan esaslı mastikler de gözle görünen çatlakların dolgusunda ve köşe detayların açılandırılmasında kullanılabilir. 

Her zaman olduğu gibi, uygulama yapılacak yerin uzman kişiler tarafından incelenmesi ve uygulama kriterlerine uyulması, yalıtımın uzun ömürlü ve ekonomik olması açısından faydalı olacaktır. 


Not: Sağlık Belgesi sunulmayan ürünlerle deponuzu izolasyon yaptırmayın 


 "Temizliyorum" Diyenlere Dikkat Edin !
 Son günlerde piyasada görülen her işi yapıyoruz diyen ehliyetsiz kişi ve kuruluşlar, sağlığımızla bu kadar doğrudan ilgili bir konu olan su deposu dezenfekte ve yalıtım işlerine hiç önem vermeden; gıda tüzüğüne uygun olmayan; Sodyum Hipo Klorit (Çamaşır suyunun türevi), deterjan ve hatta yalnız basınçlı suyla yıkayıp, suya klor atıyoruz diye sizleri kandırmaktadır. Ayrıca emniyet tedbirlerini almadan çalıştıkları için elektrik çarpması ve Klor Gazı zehirlenmelerinden ölümlere sebebiyet vermektedirler. TSE Kurumu; piyasada çok sık kullanılan ve en ucuz temizlik ürünü olan Sodyum Hipoklorit'in (NaClO - çamaşırsuyu) kapalı su depolarında kullanımını yasaklamıştır. 
Ayrıca, su deposu temizliği ve yalıtımı için Belediye'den geliyoruz diyenlere inanmayınız. Çünkü Resmi kuruluşlar bu tür hizmetler yapmamaktadırlar.

SIK SORULAN SORULAR
Su depoları ne kadar zamanda temizletilmelidir ?

Sağlık bakanlığının 2007 yılında yayınladığı genelgeye göre 3 yada 4 ayda bir temizletilmelidir

Depolar sürekli kullanılmalı mıdır ?

Periyodik bakımı yapılan su depolarının kulanılması şebeke hattının kullanılmasından daha sağlıklıdır

Su Deposu Nasıl Temizlenir?

1.Depodaki mevcut su tamamen boşaltılır.
2.Kaba temizlik, kimyasal temizlik, ince temizlik ve durulama yapılır.
3.Dezenfeksiyon işleminin ardından son durulama yapılır.
4.Temizlik sonunda depoya temiz su verilir, içme sularına yönelik gerekli test ve analizler yapılır, parametreler kayıt altına alınır.

Niçin Temizlik Gereklidir?

Düzenli periyotlarda temizlenmeyen su depolarından musluğumuza gelen suyu kullandığımızda hastalıklara sebebiyet verir.
Bu tip suların tadı ve rengi bozulmaya uğrar.

Su Deposunun Temizlik Periyodu Nedir?

İçtiğimiz, yemeklerde kullandığımız, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz suyun temiz olması için depo temizliğini günü gelmeden yaptırmalıyız.

Depo Temizlenmezse Ne Olur?

1.Su isale hattındaki borular demir boru ise depoda pas birikir.
Zamanla depoda çamur birikintisi oluşur.
2.Sirkülasyon olmayan yani durgun olan su deposu 4–10 gün süre zarfında kendi kendine bakteri üretir.
3.Sac depoların yüzeyi zaman içerisinde paslanabilir ardından da çürüyüp delinir.
4.Mantar tabakası oluşabilir ve böceklere yuva olur.

Temizlik Süresi?

Ortalama 3 saat içerisinde işin bitirilmesinin ardından depo tekrardan kullanıma açılır.

REFERANSLARIMIZ