Şişli / İSTANBUL
Sitede Ara

Su Depoları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0212 709 03 53

Su yasam için en gerekli kaynak olup güncel yaşamımızda çeşitli şekillerde bu ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bunlar genelde İçme suları, Kulanım suları ve Atık sular olarak ana dallarda ayıra biliriz. Bizim uzmanlık alanımız olan bu suların depolanması ve depolanmasındaki alınacak tedbirlerdir. Belki bazılarımız ne gereği var şebeke suları temiz, benim suyum berrak akıyor, su deposu mu oda neymiş, depo temizliğini benim arkadaş var ona yaptırıyorum vb. gibi düşüncelerde olunması hem çok üzücü hem de sağlık acısından çok tehlikeli bir hal alabiliyor.

Su deposu genel olarak Okullar, Hastaneler, Devlet dairlerinde, Residence, Otellerde, Yurtlarda, Özel sağlık kuruluşlarında ve su basıncının düşük olduğu binalarda kullanılmaktadır. Su depolarının da çeşitleri bulunmaktadır. 

Su depolarının sınıfları su şekildedir.
Polyester Su deposu
Metal su depoları (paslanmaz Galvaniz)
Modüler su deposu (Galvaniz Krom Nikel)
Fiber su deposu
Polietilen su deposu
Beton su depoları
Fayans su depoları
Kullanımda olan paslanmış, çevresel koşullardan zarar görmüş, özelliğini kaybetmiş(kullanıla bilir), Önceden yapılmış yalıtımı olmayan, Fayans yapılmış ama yeterli olmayan depolar için izolasyon yapılması gerekir.
İzolasyon ve Yalıtım şekilleri şunlardır. 
Sürme esaslı uygulamalar
PVC membran uygulaması
Depo çeşidi ne olursa olsun kurulumu veya montajı yapılacak yer için mutlak kapalı bir alan tahsis etmeniz gerektiğini unutmamanızı ve bu konuyu su depolarını yaptırırken es geçmemenizi önemle rica ederiz.

SU DEPOLARININ ÇEŞİTLERİ VE NİTELİKLERİ
POLYESTER SU DEPOSU HAKKINDA
Plastik Su Deposu

Polyester su deposu şeklide görüldüğü gibidir. Çeşitli ebatlarda çeşitli şekillerde olabilirler. Örneğin yatay, dikey, dikdörtgen baslıca şekilleridir. Uzun ömürlüdürler kapalı ve açık alanlarda kullanılırlar. Açık alanlarda dışarıdan güneş ile temasında içlerinde yosun oluşumu ve bakteri oluşumu fazla olacaktır. Plastik bazlı su depoları kapsamına girer. Alınırken dikkat edilmesi gereken durumlardan en önemlisi Plastik bazlı depo üreticilerinin TSE, ISO belgelerinin olması ve Depo üzerinde Soğuk baskılı CE olmasıdır. Bunlar devlet tarafından yetkili kuruluşlar tarafından denetim altında olduğunu, insan sağlığına ve çevreye karşı zararlı olmadığını göstermektedir. 

Tonajına göre ebatları değişiklik göstermektedir. Sizin için bazen su deposu kurmayı düşündüğünüz alan ile size uygun olan depo tonajına sahip su deposunun ölçüleri uymaya bilir. Bu durumdan dolayı daha düşük su deposu almak durumunda kalabilirsiniz.  Montajı kolaydır. Genelde yedek su deposu amaçlı alımlar olduğundan dolayı içindeki su durumu duran su niteliği taşıyacaktır. Bu durumlarda muhakkak kısa vadeli olarak dezenfektesinin yapılması gerekiyor. Sert plastik malzemeden olduğu için darbelere karşı korunmalı ve yanında kesici, delici malzeme ile çalışma yapılacak ise zarar görmemesi için asgari özen gösterilmelidir.

METAL SU DEPOSU HAKKINDA

Metal Su Deposu


Metal su deposu şekilde görüldüğü gibidir. Metal su depoları da çeşitli ebatlarda çeşitli şekillerde olabilirler. Örnek vermek gerekir ise yatay, dikey, dikdörtgen baslıca şekilleridir. Uzun ömürlüdürler kapalı ve açık alanlarda kullanılırlar. Açık alanlarda kullanım suyu deposu olarak kullanılması önerilmez. İyi bakımlar ile uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Kullanıla bilirlilik açısından dayanıklı ve uzun ömürlülerdir. Kurulumu birleştirici özel kaynaklar ile yapılır. İstenilen boyutlarda olması daha mümkündür. Genelde iç izolasyon a ihtiyaç duyulmaktadır. İzolasyonsuz depolarda suyun kullanılma niteliği durgun veya sürekli kullanıla bilir olması deponun paslanmasını pek etkilememek dedir. 

Bundan dolayı metal bazlı su depolarında artı olarak iç izolasyon önerisini yapmak durumunda kalmaktayız. Metal bazlı depolarda kolay deformeler yaşanmamaktadır. Her hangi biz kaza veya hasar durumunda tamiratı yapıla bilmektedir. Kısa aralıklarla ile dezenfektesi yapıldığı durumlarda uzun ömürlü sağlıklı kullanıla bilir bir su deposudur. Dezenfektesinde yoğun paslanma ve imalat sırasında oluşan kesme, kumlama izlerini özel dezenfekte jelleri ile yapılmaktadır.

MODÜLER SU DEPOSU HAKKINDA

Modüler Su Deposu

Paslanmış Modüler Su Deposu


Modüler su deposu resimde görüldüğü şekillerdedir. Ebatları çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Modüler su deposunun kulanım alanları çok çeşitlidir. İyi şekilde yapılmış zemin yüzeyine ihtiyaç duyulur. İç direk ve sabitleme şeritleri ile desteklenerek birbirlerine somun ve cıvatalar ile bağlanmaktadır. Her kalıbın arasında özel elastik malzeme ile sızdırmazlıkları sağlanır. Giriş ve tahliye yerleri istenildiği şekilde ayarlana bilir. Dezenfektesi (temizliği) diğer depolara göre daha zor ve zahmetlidir. 

Metal bazlı olduğu için paslanmaz dahi olsa durağan su depolarında temizliği kısa periyotlarla yapılmamış ise yüzeysel paslanmalar buna dayalı bakteri ve hastalıklar oluşumu olabiliyor. Tecrübe ile sabittir. Paslanmaz modüler depolar pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahiptir.  Kısa sürede kurulumu sağlanır. Sizlerle bakımı yapılmamış ve uzun süre ara verilmiş birkaç su deposunun resimlerini paylaşmak isterim.

BETON SU DEPOSU HAKKINDA

Beton Su Deposu

Beton su depoları niteliği gereği izolasyonu veya yalıtımı yapılmadan kullanılması pek tavsiye edilmez. Beton depolar yapımı aşamasında gerekli dayanımda ve yalıtımı yapılmamış ise mutlak olarak su sızdıracaktır. Bakteri oluşumu değer depolara oranla daha kolaydır. Bakımları da daha sık yapılmalıdır. Deprem, Yakın civarda yapılan yol ve inşaat çalışmalarından kolaylıkla etkilene bilir. Depo üzerinde hasarlara bundan kaynaklı problemlere daha müsait bir depo dur. Beton su deposunda su kaçağı olduğu zaman oluşa bilecek problemler su şekildedir. Bina veya yapının temeline sürekli olarak su gitmesi, Sızıntı kaynaklı depo duvarlarının aşınıp patlaması ya da derin çatlak oluşumu, çevresel, bahçe, artezyen, kanalizasyon, atık sularının depo içerisine karışma olasılığı, vb. şekilde kesinlikle bu durumlara karşı alınması gereken tedbir izolasyon yapılmasıdır. Çeşitli şekillerde izolasyonu yapıla bilmektedir. PVC membran veya sürme izolasyon ile yukarıda anlatmış olduğumuz tehlikelere karşı önlem almanızı önermekteyiz.


FAYANS SU DEPOSU HAKKINDA
 
Fayans depolar resimde de görüldüğü üzere beton deponun içinin fayans ile izolasyonunun yapılmış halidir. Fayans depolar genelde kullanım su depolarının arasında en çok tercih edilendir. Fakat ekonomik acıdan pahalı olduğu için biraz arka plana bırakılmaktadır. Fayans su deposunun bakımı belirli sürelerde yapılır ise çok ideal bir depo şeklidir. Fayans derzleri dökülmüş, zamanla yerinden oynayan fayans taşlarının tamiri yapılmaz ise depoda sızdırmalar olmasına sebebiyet vere bilir. Bunların önüne her zamanki gibi çözüm ortağınız deponuzun dezenfektesi ile ilgilenen İstaş sayesinde geçebiliriz. Erken uyarılar ve müdahaleler ile ciddi sorunları başlamadan noktalıya biliriz.


İZOLASYON ŞEKİLLERİ VE NERELERDE UYGULANIR
SÜRME ESASLI UYGULAMALAR

Şimdi sizlere izolasyon tekniklerinden bahsetmek isterim.Sürme bazlı izolasyon teknikleri Çift katlı uygulama seklinde yapıldığı için geçirgenlik ve paslanmaya karşı yapılan bir uygulamadırPeki bu çözümmü? Aslında evet doğru uygulanan ve sabit hareketsiz depolarda bu kesin çözümdür düzenli bakımlarla mümkün.Fakat sürme izolasyonu mevcut hazır halde bulunan metal ve plastik bazlı depolara uygulanır.Sürme izolasyon yapılan bir depoda pas ve sızdırma olma olasılıkları depoların dışardan alıcağı darbeler sarsıntılar doğrultusunda değisir.(deprem , İnşaat çalışmaları, yol, yer altı Çalışmalarıve Yüksek başınçlara maruz kalan depolar)
PVC MEMBRAN UYGULAMASI

PVC membran şu şekildedir. Bütün bu örnekleri ile verdiğim depo ve sürme izolasyonlara alternatif olarak kesinlikle önerebileceğim hem ekonomik acıdan uygun, uzun süre kullanıla bilir, uygulama acısından alan ve mekân kaybı yaşatmayan dezenfektesi açısından en çok tercih edilen malzeme olarak PVC membranı sizlere tanıtmak isterim.

PVC membran EN 13967 standartlarına uygun plastize PVC esaslı homojen yapıda sentetik bir membrandır. TSE EN ISO 9001 sertifikasına sahip firmaların ürettiği firmalar tarafından üretilen malzemeleri kullanılması gerekir. Uygulama alanları İçme su depoları ve yangın su depoların dadır. Şimdi içme depoları için uygulanan bu malzemenin bizim depomuzla ne alakası var diye düşünmenizi söyle açıklamak isterim öncelikle şebeke suyu hepimizin evinde var ve kaynağı bu depolardır. Peki biz bu suyu içmiyoruz ama diye düşünürseniz yanıldığınızın en büyük kanıtıdır. Çünkü her sabah elimizi yüzümüzü yıkadığımız bu su duş aldığımız gıda ürünlerini yıkadığımız öyleyse bu suyun depolandığı yerinin de önlemini iyi almamız gerekir.


Özelliklerini sıralamamız gerekirse:
Suyun kalitesinde ve içeriğinde değişiklik yapmaz
Özel kaynak makineleri kullanılarak güvenle uygulanır
Uzun ömürlüdür
Yüksek delinme dayanımı gösterir
İçme ve kullanım suyunun içersindeki kimyasallara dayanıklıdır
Kaynak kontrolü testi imkânı verir

PDF Dosyasını İndir

Telefonla Ara
Bizi Arayın
Sık Sorulan Sorular
Su depoları ne kadar zamanda temizletilmelidir ?

Sağlık bakanlığının 2007 yılında yayınladığı genelgeye göre 3 yada 4 ayda bir temizletilmelidir

Depolar sürekli kullanılmalı mıdır ?

Periyodik bakımı yapılan su depolarının kulanılması şebeke hattının kullanılmasından daha sağlıklıdır

Su Deposu Nasıl Temizlenir?

1.Depodaki mevcut su tamamen boşaltılır.
2.Kaba temizlik, kimyasal temizlik, ince temizlik ve durulama yapılır.
3.Dezenfeksiyon işleminin ardından son durulama yapılır.
4.Temizlik sonunda depoya temiz su verilir, içme sularına yönelik gerekli test ve analizler yapılır, parametreler kayıt altına alınır.

Niçin Temizlik Gereklidir?

Düzenli periyotlarda temizlenmeyen su depolarından musluğumuza gelen suyu kullandığımızda hastalıklara sebebiyet verir.
Bu tip suların tadı ve rengi bozulmaya uğrar.

Su Deposunun Temizlik Periyodu Nedir?

İçtiğimiz, yemeklerde kullandığımız, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz suyun temiz olması için depo temizliğini günü gelmeden yaptırmalıyız.

Depo Temizlenmezse Ne Olur?

1.Su isale hattındaki borular demir boru ise depoda pas birikir.
Zamanla depoda çamur birikintisi oluşur.
2.Sirkülasyon olmayan yani durgun olan su deposu 4–10 gün süre zarfında kendi kendine bakteri üretir.
3.Sac depoların yüzeyi zaman içerisinde paslanabilir ardından da çürüyüp delinir.
4.Mantar tabakası oluşabilir ve böceklere yuva olur.

Temizlik Süresi?

Ortalama 3 saat içerisinde işin bitirilmesinin ardından depo tekrardan kullanıma açılır.

 » Güvenlik Kodu : 918697
REFERANSLARIMIZ